SCONE junior rugby league has wrapped up its season with an annual presentation day.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Former NRL stalwart and club junior Todd Lowrie was a special guest on Saturday, while a large crowd gathered to watch young stars receive mementos of their exceptional seasons.
Junior Player of the Year went to Junuh Warden and Tom Eveleigh won Senior Player of the Year.
Club Person of the Year was awarded to Kim Mackay, with Jock Madden named the Player Most Likely to Succeed, and Jack Shankley was handed the Barney Barnett Encouragement Award.
The John Morris Memorial Trophy was won by Talon Harrington, and 10 year service awards went to Tom Eveleigh and Nathan Clerke.
Other award winners on the day were:
Best Back –
Under 10 Whites: Jaiden Summers, Under 10 Blues: Nick Robinson, Under 11 Blues: Callum Dowell, Under 12’s: Connor Newman, Under 13’s: Jesse Cadalbert, Under 14’s: Jacob MacDonald, Under 15’s: Ricahrd Riley, Under 16’s: Nathan Clerke.
Best Forward –
Under 10 Whites: Campbell Munn, Under 10 Blues: Will Crompton, Under 11 Blues: Mykoala Troymenko, Under 12’s: Liam Kennedy, Under 13’s: Ryan Clerke, Under 14’s: Luke Fechner, Under 15’s: Edward Roser, Under 16’s: Harry Duggan.
Most Improved –
Under 10 Whites: Billy O’Brien, Under 10 Blues: Thomas Cutler , Under 11 Blues: Corey Brown, Under 11 Whites: Jimmy White, Under 12: Fergus Hartman, Under 13’s: Jack Pickett, Under 14’s: Jamie Constable, Under 15’s: Jake Hoffman & Callen Nunn, Under 16’s: Corey Harris.
Most Consistent –
Under 10 Whites: Sam Gleeson, Under 10 Blues: Matthew Edwards, Under 11 Whites: Jordan Mount, Under 12’s: Thomas Dahmes, Under 13’s: Hayden Bull, Under 14’s: Bailey Black, Under 15’s: Alex Young, Under 16’s: Matt Morgan.
Scone Old Boys Best Team Man –
Under 10 Whites: Jackson Smith, Under 10 Blues: Hayden Young, Under 11: Drewe Gilbert, Under 12’s: Dan Rains, Under 13’s: Darcy Adams, Under 14’s: Nick Baker, Under 15’s: Jake Newman, Under 16’s: Tom Pickersgill.
Coaches Award –
Under 11 Whites – Ollie Schumaker.
Most Dedicated –
Under 10 Whites Heath Pittman, Under 10 Blues: Matthew Byrne, Under 12’s: Sam Welsh , Under 15’s: Cal Collison, Under 16’s: Ben Fechner.
Players Player –
Under 10 Whites: Campbell Munn, Under 10 Blues: Blake Liverton, Under 13’s: Hamish Watts, Under 14’s: Alex Dahmes.
Best and Fairest –
Under 10 Whites: Jack Foley, Under 10 Blues: Blake Liverton, Under 11 Whites: Aajay Watts and Riley Pennell, Under 11 Blues: Josh Crowther, Under 12’s: Junah Warden, Under 13’s: Sam Mount, Under 14’s: Jake Pennell, Under 15’s: Richard Riley, Under 16’s: Alek Hall.
The club wishes to extend a special thanks to Todd and his family for attending the day, along with Scone first grade captain/coach Dan Ritter.
He held a one-on-one talk with the outgoing Under 16’s, wishing them well as they move onto the Scone senior league.
At the conclusion of the day, a successful AGM was held with Grant Mackay returning for another season as president.
Lastly, thank you to all the volunteers, coaches, committee who helped all year.